واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

یکشنبه 22 فروردین 1400

اخبار

بازدید دکتر طهرانچی عضو هیات اُمناء دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران از  واحد پردیس
  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 21 آذر 1396
  • بازدید دکتر طهرانچی عضو هیات اُمناء دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران از واحد پردیس


به گزارش روابط عمومی واحد پردیس دکتر طهرانچی به اتفاق هیات همراه طی بازدیدی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و پارک فناوری این شهرستان گفت : با توجه به معرفی واحد پردیس به عنوان دانشگاه نوآور در سطح دانشگاههای استان تهران خواستار همکاری و تعامل بیشتر با پارک علم و فناوری پردیس شدند .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ضمن بازدید از مجموعه های پارک فناوری و قسمتهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس گفت : در حوزه اقتصاد دانش بنیان با ایجاد مراکز رشد در دانشگاه اگر بخواهیم بهترین عملکرد را داشته باشیم تربیت دانشجویان است که کسب و کار آن تعریف شده باشد . تربیت دانشجویانی که بتوانند در بلند مدت حرفه و شغل داشته باشد و با ایجاد بُرجهای نوآور و آزمایشگاههایی با عملکرد بالا و تصویب رشته هایی با مناسب سازی با پارک فناوری از سرمایه های انسانی که در دانشگاه وجود دارد  بهره مندی مناسب صورت پذیرد .
دکتر طهرانچی در ادامه افزود : هزینه های دانشگاه آزاد اسلامی از هزینه های دانشگاههای دولتی بیشتر است و با برنامه ریزی مناسب تا سال 1404 انتخاب اول دانشجویان برای تحصیل باید دانشگاه آزاد باشد .
در مقطعی که دانشگاه آزد اسلامی وارد بحران مالی نشده است می تواند دانشگاه حل مساله  در برگرداندن و قدرت حل آن باشد و همچنین تغییر دهنده نظام آموزش عالی کشور شود .
با دستورات دکتر طهرانچی مقررشد با تشکیل کمیته ایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و پارک علم و فناوری شهرستان پردیس فضای همکاری تسریع گردد و با توجه به اینکه دانشگاه در بازار تجارب نمی تواند وارد شود با همکاری مجموعه پارک می توان فضایی ایجاد کرد تا تحصیل کنندگان در دانشگاه وارد بازار کار شوند . این نگاه در شورای اقتصاد دانش بنیان مطرح است تا دانشگاهی ایجاد کنیم که محصولاتی تولید کند که خریدار داشته باشد .
باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه بخش عظیمی از نیروی انسانی را دارا می باشد که قدرت سرمایه گذاری دانشگاه آزاد را با حلقه ایی که در پایین آوردن نیروی انسانی برای شرکتها می باشد و در دل پارک فناوری نهفته می باشد با تربیت نیروی انسانی ماهر و با مشارکت و تعامل ، قدرت سرمایه گذاری بالقوه ایی بوجود آید .
نکته مهم دیگر بُعد مسافتی و مکانی این واحد دانشگاهی است که با نزدیکی و در کنار هم قرار گرفتن با پارک فناوری می توان از موازی کاری در بسیاری از خدمات عمومی ، ایجاد سالنهای همایش ، هتل ، سالن ورزشی ، و تجهیزات آزمایشگاهی پرهیز کرد .
مهارت محور کردن دانشجویان کارشناسی در پردیس بهترین نقطه شروع می باشد که مقاطع فوق دیپلم و مدارس سما نیز باید چنین شود .
مدیر پارک فناوری در این دیدار گفت : پارک فناوری پردیس با قرار گرفتن در جوار واحد پردیس با ماموریت تبدیل شرکتهای فناور به بازار کسب و کار تاسیس شده که نتیجه آن پیشرفت کشور از طریق پیشرفت درون زای اقتصادی کمک می باشد. در حوزه عملکرد پارک فناوری در منطقه و سطح کشور شبکه فن بازار ملی ایران راه اندازی شده است که بیش از 35 شرکت عضو ، کارگزاران خدمات تخصصی هستند و از معافیتهای مالیاتی بر عملکرد ، حقوق کارکنان و غیره برخوردار هستند که در این مدت و از زمان تاسیس 8 میلیارد تومان توسط این شرکتها ، اختراع فروخته شده است . همچنین 217 شرکت در سامانه پارک ثبت نام نموده اند که مشکل نیروی انسانی ماهر مشهود است و این شرکتها نیاز به نیروی ماهر و متخصص دارند که دانشگاه می تواند این کمبود را جبران کند . 
در بخش دیگر سخنان ، مدیر پارک فناوری افزود : ایرانیان خارج از کشور با پارک علم و فناوری ارتباط دارند و یکی از معیارها در برخی دانشگاهها تعامل استادان و حضور آنها در پارکهای علم و فناور می باشد و استادان وابسته می توانند در پارکهای فناوری حضور داشته باشند و در دانشگاهها نیز تدریس کنند . 
همچنین در این بازدید دکتر رنجبر معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : چالش قدیمی ارتباط با صنعت وجود دارد که دانشگاه خود یک صنعت است و محصولات صنعتی دانشگاه متخصصین می باشند اما چرا فارغ التحصیلان خواهان و خریدار ندارند ؟ . باید دانشگاه نوآور و محصولاتی که (فارغ التحصیلان) می باشند تولید کنیم که برای آنها تقاضا وجود دارد و تمایل داریم که این رابطه بین دانشگاه و پارک ایجاد شود .
در پایان دکتر طهرانچی به همراه معاونین ، سرپرست واحد ، از ساختمان رو به اتمام این واحد نیز بازدید نمودند .