واحد فن آور، نوآور و کارآفرین

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

اخبار

  • جزییات خبر / اخبار دانشگاه
  • 22 آذر 1393
  • گفت و گو با اولین رئیس زن دانشگاه آزاد اسلامی

جنسیت در محیط کار


در کنکور امسال 59.04 درصد داوطلبان را زنان تشکیل دادند و هرساله تعداد قبولی زنان در کنکور و ورودی دانشگاه ها بیشتر می‌شود اما همچنان در بازار کار دیدگاه‌های سنتی غلبه دارد و همین امر باعث می‌شود مردان در پست‌های مدیریتی بیشتر پذیرفته شوند؛ این موضوع در دانشگاه که خود محور آموزش و تغییرات در جامعه است نیز صدق می‌کند. جایگاه زنان در محیط کار دانشگاه به ویژه پست های مدیریتی کجاست؟ چرا با وجود اینکه درصد بالاتری از ورودی‌ها و فارغ التحصیلان را زنان تشکیل می دهند ولی حضور آنان در مدیریت دانشگاه ها کم رنگ است؟ در همین راستا با اولین رئیس زن دانشگاه آزاد اسلامی گفت و گو کردیم تا از چند و چون مدیریت زنان و جایگاه آنان در دانشگاه مطلع شویم.

دکتر فرح حبیب دی ماه سال 92 با حکمی از سوی دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد، به عنوان اولین رئیس زن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس منصوب شد. وی دانشیار پایه 17 دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است، همچنین تدریس در دانشگاه های تهران، علم و صنعت، تربیت مدرس و ... را در کارنامه‌ی خود دارد.

موج جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی

فرح حبیب، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس در گفت و گو با خبرنگار گروه از اقدامات انجام شده طی دوره سرپرستی خود گفت: در این دوره اقدامات بسیاری در حوزه های اداری، آموزشی، پژوهشی، عمرانی و فرهنگی صورت گرفته است. منجمله افزایش رشته به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد؛ بهره­برداری از پرتال جدید دانشگاه که واجد قابلیت­های بسیار است؛ اتمام عملیات عمرانی و بهره برداری از ساختمان نیمه کاره و طراحی و آغاز به ساخت ساختمان های جدید و محوطه دانشگاه، افزایش چشمگیر کادر هیات علمی توانمند، درخواست جذب نخبگان پیرو تفاهم­نامه­ها و تشکیل شوراها و کمیته­های واحد از جمله کارهایی بود که طی این مدت انجام شده است.

رئیس واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افزایش درخواست داوطلبان برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی گفـت: موج جمعیتی دانشجویان ما بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد است، که خوشبختانه با تعامل و رایزنی های انجام شده توانستیم مجوز 13 رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی نیمسال اول سال تحصیلی 94-93 را اخذ نمائیم. وی خاطرنشان کرد: از جمله این رشته ها می توان به معماری ، طراحی شهری، معماری منظر، معماری داخلی، عمران گرایش سازه، برق گرایش قدرت، حقوق گرایش تجارت بین الملل و جزا، مکانیک گرایش طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، مکاترونیک، و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

حبیب افزود: افزایش تحصیلات تکمیلی ملزم به بالا بردن توان علمی دانشگاه است که برهمین اساس اقدامات بسیاری را در جهت افزایش کادر هیات علمی از طریق فراخوان انجام دادیم، همچنین اساتید قدیمی و با تجربه دانشگاه­های دولتی نیز به همکاری دعوت شدند و از اساتید مجرب به صورت مدعو نیز استفاده گردید.

وی با بیان اقدامات انجام شده در حوزه خدمات آموزشی گفت: افزودن 30 کلاس، تجهیز 4 سایت کامپیوتری، تجهیز کارگاه های عمران و برق و شروع طراحی ساختمان های ورزشی نیز از جمله این اقدامات است. و در رابطه با تجهیز آزمایشگاه­ها و کارگاه­های واحد اقدامات بسیاری انجام شده است که در واقع بسترسازی به منظور ایجاد ساختارهای پژوهشی در واحد است که انشالله با مساعدت معاونت پژوهشی و حوزه مربوطه به سرانجام خواهد رسید.

وی با اشاره به سیاست ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و تاکید بر تاسیس پارک علم و فناوری گفت: تاسیس سه پارک علم و فناوری از سیاست های رییس دنشگاه آزاد اسلامی است و تاسیس پارک علم و فناوری در محدوده شرق شهر به عهده ی واحد پردیس است که در این رابطه رایزنی هایی با معاونت عمرانی دانشگاه صورت گرفته است و در حال تهیه طرح و برنامه­ریزی هستیم.

حبیب به تفاهم نامه های منعقده در این مدت اشاره نمود و گفت: اولین تفاهم نامه با نیروی انتظامی در جهت انجام پروژه های دانشجویان براساس نیازهای نیرو انتظامی و در راستای تعامل با مسئولین شهرستان و ارتقاء سرمایه اجتماعی بوده است، دومین تفاهم نامه را با شهرداری شهر جدید پردیس در راستای همکاری­های مشترک فی ما بین و سومین تفاهم نامه را با بنیاد مسکن امضاء کرده ایم، که تفاهم نامه همکاری با شهرداری و بنیاد مسکن  در هفته پژوهش رو نمایی خواهد شد.

دیوار جیغ در واحد پردیس!

رئیس واحد پردیس در مورد فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در واحد گفت: با توجه به بخشنامه ابلاغی فرهنگی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی، واحد پردیس اقداماتی را در قالب ساعت فرهنگی شامل سه بخش آموزشی، مذهبی و هنری برنامه ریزی نموده است اجرای طرح دیوار جیغ و دفتر مشاوره نیز از این دست فعالیت ها است. دیوار جیغ در حقیقت یک تریبون آزاد برای بیان دغدغه‌های دانشجویی است که در این واحد دانشگاهی به کار گرفته می‌شود؛ ماجرا از این قرار است که روی یک دیوار پرده­ای نایلونی کشیده می­شود و با مشخص نمودن موضوع؛ دانشجویان هر کدام نظرات خود را راجع به موضوع مشخص روی این تابلو می‌نویسند.

وی همچنین به اهدافی نظیر تبدیل واحد پردیس به دانشگاه سبز اشاره کرد و افزود: در نظر داریم با ارج نهادن به محیط زیست و توجه ویژه به آن  واحد پردیس را به دانشگاه سبز تبدیل کنیم، که در این راستا طرح هایی از جمله بازیافت زباله، استفاده مجدد از آب را ارائه داده ایم.

در محیط کار جنسیت تاثیر گذار نیست

فرح حبیب در مورد جایگاه زنان در مدیریت دانشگاه ها گفت: من اولین رئیس زن بودم که در دوران دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شدم، همچنین دو واحد دیگر دانشگاه آزاد نیز توسط روسای زن اداره می شوند که این حرکت بسیار خوبی بود که دکتر میرزاده انجام دادندکه امیدوارم دیدگاه های ایشان مبنی بر توانمندی بانوان را محقق گرداند. متاسفانه بر اساس آمار واحد پردیس از 18 بورسیه ما تنها 4 زن و از 28 استادیار 6 زن پذیرش شده اند، در همین مورد در شورای عالی بانوان فرهیخته بحثی مطرح شد که در فراخوان امسال نسبت خانم­ها افزایش یافته و متعادل شود که قطعا این کار را خواهم کرد. البته بازم به ذکر است در واحد پردیس مدیر گروه های کامپیوتر، برق، معماری،حقوق و شهرسازی بانوان توانمندی هستند، که به خوبی توانسته اند از عهده مسئولیت هایشان برآیند.

وی در مورد موفقیت مردان و زنان در مدیریت گفت: از نظر من در محیط کار جنسیت تاثیر گذار نیست و کسی که با تلاش و از صمیم قلب کار می کند موفق تر خواهد بود. البته ناگفته نماند که ویژگی های مسئولیت پذیری، علاقه مندی به کار و صبوری که در خانم ها دیده می شود باعث موفقیت آنان خواهد شد.

رییس واحد پردیس در پاسخ به سوال خبرنگار در رابطه با اینکه آیا روزی فکر می کرد که رئیس دانشگاه شود گفتاز کودکی دوست داشتم معلم بشوم و فکر نمی کردم روزی رئیس دانشگاه شوم . مدیریت به اعتقاد من مشابه هنر است؛ بخشی از آن علم است و باید کسب گردد و بخشی از آن مانند هنر باید در نهاد و خمیره انسان باشد.

وی ازبرخورد مجموعه و مدیریت دانشگاه آزاد با او به عنوان اولین رئیس زن گفت: در سطح کلان برخورد بسیار خوبی با این موضوع شد و مسئولان تعامل و مساعدت خوبی را با بنده دارند.

وی در پایان افزود: از نظر من خود خانم ها هم در تمامی عرصه ها باید آگاهانه برخورد کنند و اجازه ندهند حقشان پایمال شود.